بهترین و جدید ترین روش کاشت مو بدون جراحی با تراکم بالا


کاشت مو

ریزش مو بر زندگی میلیونها مرد و زن در سراسر جهان هر ساله تاثیر می‌گذارد. ریزش مو می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس در مرد و زن شود و مشکل روحی و روانی ایجاد و بر سلامت افراد و در نهایت جامعه تاثیر گذار باشد.

در ۳۰ سال گذشته گام‌های بزرگی در جهت پیدا کردن یک راه‌حل دائمی و موثربرای جلوگیری از ریزش مو برداشته شده ولی بی‌نتیجه مانده‌است، اما یک پیشرفت موفق به نام کاشت مو (پیوند مو) امید ها را برای رهایی از مشکل کم مویی و طاسی زنده نگاه داشته است.

کاشت مو (پیوند مو) چیست؟

پیوند مو یک روش جراحی است که برای درمان دائمی مو به کار می‌رود و شامل برداشت قسمتی از پوست یا مو به نام “محل اهدا کننده” و پیوند موهای همین قسمت از پوست بر روی قسمت طاس یا کچل پوست سر، به نام “محل دریافت کننده” است.

محل اهدا کننده معمولاً قسمت پشت و پایینی سر است در حالی که محل دریافت کننده معمولاً قسمت فوقانی یا جلو سر است. این عمل در یک اتاق جراحی یا کلینیک با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

چه کسی کاندید خوبی برای کاشت مو است؟

یک فرد زمانی به عنوان یک کاندید خوب برای پیوند مو در نظرگرفته می‌شود که یک بانک موی خوب داشته باشد تا منطقه‌ کم مو یا تاس را تحت پوشش قرار دهد.

بیمارانی که بیش از سی سال سن دارند معمولاً بهترین کاندیدا برای یک پیوند موهستند زیرا در مقایسه با بیماران جوان‌تر الگوی کچلی آنها تا این سن دیگر مشخص شده است.

سایر کاندیداهای خوب عبارتند از:

زنانی که موی کم پشت ، نازک یا طاسی دارند.

• مردانی که آلوپسی دارند

• هر کسی که دچار ریزش مو بعد از عمل جراحی می شود (مانند جراحی های پلاستیک)

• هر کسی که موهایش را بر اثر سوختگی یا دیگر جراحات از دست می دهد

• مردان و زنانی که می‌خواهند خط مو خود را تغییر دهند.

کاشت مو برای چه کسانی خوب نیست:

• افرادی که موهای خود را در فرآیند استفاده از داروها و درمان‌های خاص مانندشیمی‌درمانی از دست داده‌اند

• افرادی که زخم‌های ضخیم پس از جراحی یا جراحات بر روی سر دارند

• افرادی که بان موی مناسبی برای پیوند مو ندارند

چرا کاشت مو ارزش هزینه کردن دارد؟

درمان‌های زیادی برای مشکل کم مویی یا طاسی طی سال‌های گذشته توسعه یافته‌اند اما هیچ یک از این درمان‌ها راه‌حل دائمی و طبیعی برای حل این مشکل نبوده اند. امروزه تعداد زیادی از مردم روی به کاشت مو می اورند، زیرا نتایج بهتری را در مقایسه با درمان‌های دیگر می بینند.

امروزه روش‌های کاشت مو بهبود یافته و موفقیت کاشت مو را با درصد بالایی تضمین میکند.

فواید دیگر پیوند مو جراحی بدون درد است و تنها به بی‌هوشی محلی نیاز دارد و این فرآیند به طور کلی قابل‌تحمل است و به احتمال زیاد تحت درمان سرپایی قرار خواهید گرفت.

امروزه به لطف فن آوری پیشرفته مردم از کاشت مو نتایج بهتری میگیرند که باعث اعتماد بیشتر به این روش شده است.

تصمیم های مهمی که قبل از شروع جراحی باید بدانید

قبل از عمل کاشت مو، چند نکته مهم وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید:

انتظارات واقع گرایانه داشته باشید

یک پیوند مو درصد کمی دارد نتیجه ای مثل قبل از زمانی که موهای خود را از دست بدهید به شما بدهد، به خصوص اگر بانک موی مناسبی نداشته باشید. نتایج کار به طور کلی به ضخامت و تراکم بانک مو بستگی دارد. گزارش‌هایی از تلاش‌های ناموفق عمل کاشت مو در سراسر جهان وجود دارد که گاهی فرد تا سه بار تحت عمل جراحی کاشت مو قرار گرفته است.

هزینه ها

هزینه‌ها بستگی به تکنیک مورد استفاده، میزان از دست رفتن مو، شهرت وتخصص پزشک و عوامل دیگر دارد.

عمل پیوند مو، درمانی برای طاسی کامل در مردان نیست. موهای پیوندی، پوست سر را پوشش خواهند داد اما معمولا نمی‌تواند بطور کامل کل پوست سر را پوشش دهد.

داروها

به شما توصیه می‌شود هر دارویی را که به طور منظم مصرف می‌کنید یا اخیراً از آن استفاده کردید، از جمله مکمل‌های غذایی مانند ویتامین‌ها و … به دکتر خود بگویید.

نتیجه آنی ندارد

رشد و تکمیل موهای پیوندی می‌تواند تا ۹ ماه طول بکشد. همچنین ممکن است پس از جراحی، عوارض جانبی را تجربه کنید، که برخی عادت ها مانند سیگار کشیدن میتواند این عوارض را بیشتر کند.

جراحی پیوند مو برای زنان

طبق گزارش انجمن کاشت مو آمریکا، تقریبا ۹۰ درصد از مردان مبتلا به طاسی، نامزد خوبی برای پیوند مو هستند، اما تعداد کمی از زنان می توانند نامزد خوبی باشند. دو دلیل اصلی برای این وجود دارد :

اکثر زنانی که دارای ریزش موی ناگهانی هستند ، موهای در تمام قسمت های پوست سر از دست می دهند، از جمله قسمت پشت سر که معمولا محل برداشت مو است.

این بدان معنی است که قسمت اهدا کننده در زنان ناپایدار است و نمی تواند به عنوان گرافت موهای سالم در نظر گرفته شود و به قسمت های کم مو یا طاس پیوند زده شود و مورد استفاده قرار گیرد.

انواع جراحی کاشت مو (پیوند مو)

دو تکنیک اصلی برای برداشتن فولیکول های مو وجود دارد و هر روش دارای مزایا و چالش های منحصر به فرد خود است که در زیر بررسی میکنیم:

• روش FUT یا (Follicular Unit Transplantation)
• روش FUE یا (Follicular unit extraction)

کاشت مو به روش FUT

در این روش ابتدا موهای سر (قسمت برداشت و کاشت) را تا ۲ میلیمتر کوتاه میکنند بلافاصله بانک مو (پشت سر) را بی‌حس میکنند سپس پزشک از یک چاقوی جراحی برای بریدن نوار پوست سراستفاده می‌کند. نوار بریده شده می‌تواند عمق ۱.۵ سانتی‌متر با طول۳۰سانتیمتر باشد. سپس محل اهدا کننده (پشت سر) فوراً بخیه می شود.

در مرحله بعد پزشک یا دستیار زیر میکروسکوپ گرفت های واحد های فولیکولی مو را از پوست سر در واحد های یک و دو و سه تایی جدا میکنند.

در این مرحه پزشک با استفاده از الگوی قبلی که طراحی کرده و باظرافت کامل گرفت های موها را بصورت تک تک در سوراخ هایی که در محل کاشت از قبل ایجاد کرده قرار میدهد.

زخم محل اهدا (پشت سر) که بخیه شده است برای بهبودی کامل معمولا تا ۳ هفته طول میکشد.

کاشت مو به روش FUE

در این روش پزشک پانچ های کوچک را روی پوست و محل اهدا (پشت سر) که اندازه ای بین ۰٫۵ تا ۱٫۰ میلیمتر قطر دارند ایجاد می کند.

سپس گرافت ها در یک الگوی پیش تعیین شده و تراکم قرار می گیرند. سپس پزشک جراح گرافت های از قبل برداشت شده را در شکاف هایی که در منطقه طاسی سر ایجاد کرده بصورت ماهرانه و با الگویی که از قبل آماده کرده از جلوی سر شروع شروع به کاشت میکند.

کاشت مو در این روش زمان بیشتری را نسبت به جراحی به روش FUT می گیرد که زمان بسته به تخصص جراح، میزان ریزش مو و سرعت در برداشت متغیر می باشد.

نتایج این روش در مقایسه با FUT ظاهری طبیعی تر است، به خصوص به دلیل آن که پشت سر دیگر بصورت نواری بریده و بخیه نمی شود.

کدام روش بهتر است، FUT یا FUE ؟

هر دو روش دارای مزایا و چالش‌هایی هستند. شاید بهتر است تفاوت‌های بین دو تکنیک را بصورت خلاصه در جدول زیر ببینید:

FUE FUT
چگونه انجام می شود جراح از یک پانچ میکروسکوپی برای جدا کردن فولیکول های مو استفاده می کند جراح با استفاده از یک چاقو قسمتی از پوست را از پشت سر می برد و سپس فولیکول ها را از پوست جدا میکند
محل برداشت ( بانک مو ) پشت سر و هرجایی از بدن بیمار که مو دارد پشت سر جایی که موهای بیمار خیلی زخیم است
زمان جرحی زمانی طولانی تر که میتواند بیش از یک جلسه طول بکشد ۵ تا ۷ ساعت
زخم ها بدون استفاده از بخیه انجام می شود پشت سر بصورت نواری بخیه می شود
زمان خوب شدن زخم ها حداکثر تا یک هفته حداکثر تا دو هفته

عوارض جراحی کاشت مو

بر اساس نتایج تحقیقات منتشر شده در کتابخانه ملی پزشکی، پیوند مو با عوارض بعد از عمل در ناحیه اهدا کننده یا گیرنده به علت علل ایدیوپاتیک یا جراحی همراه است. این عوارض عبارتند از:

خونریزی

گرچه خونریزی نادر است، می توان آن را با فشار ساده متوقف کرد و معمولا با دوختن بیشتر حل می شود

بی حسی

منطقه برداشت یا کاشت ممکن است بی‌حسی موقتی را تا ۱۸ هفته تجربه کند اما معمولاً آزار دهنده نیست و حل میشود.

سکسکه

حدود ۵٪ از بیماران پیوند مو سکسکه میکنند که میتواند تا چندین ساعت پس از عمل جراحی ادامه داشته باشد.

عفونت

هرچند کم پیش می اید اما ممکن است پس از جراحی شما دچار عفونت شوید که این مشکل با استفاده از آنتی بیوتیک حل می شود.

همچنین امکان دارد در محل کاشت و برداشت ، خارش، تورم پوست سر ، سرگیجه سر پس از جراحی داشته باشید که چیزی طبیعی است.

مراقبت های پس از جراحی کاشت مو

به شما توصیه می‌شود که تمام دستورالعمل‌های ارایه‌شده توسط پزشک خود بخصوص در رابطه با زخم های ایجاد شده در پوست سر را دنبال کنید.

در صورت هر گونه درد شدید ، خونریزی و موارد دیگر حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

از فعالیت شدید دوری کنید زیرا ممکن است باعث افزایش فشار خون و خونریزی شما شود. هم چنین بهتر است تا ۱۰ روز از فعالیت های جنسی خود داری کنید.

منبع: hairlossrevolution

 Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *